Dieta bezglutenowa

Kategoria:

Powodów żywienia się bez glutenu może być wiele, jednak gdy z jakiegoś powodu się zdecydujemy, pojawia się pytanie jak do tego podejść? I co ja mam jeść?

Możemy generalnie wybrać 3 podejścia (które można łączyć):

  • jemy normalnie (po polsku) i szukamy zamienników na glutenowe rzeczy
  • jemy normalnie, ale tylko dania które nie zawierają glutenu
  • poszerzamy nasze smaki i używamy kuchni z całego świata

Kuchnia z zamiennikami

Zamiast normalnego chleba (pszenny, pszenno-żytni) możemy kupować chleb bezglutenowy. Zamiast używać mąki pszennej do wypieków, używamy gotowych mieszanek bezglutenowych. Zamiast makaronu pszennego możemy używać makaronu ryżowego, z groszku lub kukurydzy.

Kuchnia z zamiennikami jest świetnym wstępem do diety bezglutenowej, bo nie musimy od razu zmieniać wszystkiego w naszej kuchni i mamy czas się przyzwyczajać do nowych smaków.

Jeśli czujemy się na siłach, możemy spróbować piec chleb samemu z gotowej mieszanki Schar lub chleb z mąki gryczanej.

Dania polskie bez glutenu

W kuchni polskiej wykorzystujemy wiele produktów które są naturalnie bezglutenowe:

  • mięsa, w tym ryby
  • owoce
  • warzywa

Co więc możemy jeść?

  • ziemniaki, ryże, kasze
  • kluski śląskie (jeśli są bez dodatku mąki pszennej)
  • mięsa pieczone, gotowane, grillowane
  • wędliny (jeśli nie mają dodatku pszenicy, a często mają)
  • ryby z puszki (tuńczyk, śledź w pomidorach), śledzie w oleju, makrela wędzona
  • sałatki i surówki np. sałatka warzywna z majonezem
  • jajka

Kuchnie z całego świata

W Polsce mąka pszenna jest jednym z głównych elementów diety, jednak nie wszędzie tak jest. W Azji powszechnie wykorzystuje się ryż oraz mąki ryżowe i wszystko co da się z nich zrobić. Kuchnia indyjska, chińska, japońska, tajska i wiele innych z tego regionu ma całe mnóstwo dań, które są naturalnie bezglutenowe. Warto więc poszerzyć swoje smaki i repertuar przepisów na kuchnie krajów azjatyckich.

Jest tutaj jedna ważna uwaga – w wielu miejscach jest wykorzystywany sos sojowy, którego składnikiem jest pszenica. Jeśli więc nie możesz glutenu w żadnych ilościach, nawet po fermentacji to możesz spróbować znaleźć sos sojowy bezglutenowy (mniej popularny, ale istnieje).

Gdzie kupować produkty bezglutenowe?

Większość produktów bezglutenowych jest dostępna od ręki w każdym sklepie – mówię o mięsie, owocach, warzywach, ryżu, kaszy gryczanej, mące ziemniaczanej.

Chleby bezglutenowe są dostępne w Biedronce, Aldi i pewnie innych marketach. Popularne marki bezglutenowe to Schar, Balviten. Warto zawsze sprawdzić półki w okolicy pieczywa lub poszukać sekcji bezglutenowej. W Rossmanie też jest dostępny chleb bezglutenowy i słodycze. Często są też dostępne wafle ryżowe, które można używać jak chleb. Chleby bezglutenowe, jak każdy produkt, mają różne smaki i konsystencje. Warto więc spróbować kilku i wybrać ten, który nam najbardziej smakuje.

Odnośnie mąki, to są dostępne gotowe mieszanki z firmy Schar. Możemy też używać mąk bezglutenowych np. ziemniaczana, gryczana, ryżowa w zależności co potrzebujemy. Do kupienia w dużych sklepach lub sklepach „ze zdrową żywnością”, ekomarketach itp.

Makarony bezglutenowe są łatwo dostępne w Biedronce (kukurydziany, z groszku). W wielu sklepach na sekcji orientalnej/azjatyckiej są też dostępne makarony ryżowe.

Jeśli potrzebujemy produktów azjatyckich, to często są dostępne w wydzielonych sekcjach w większym sklepach. W dużych miastach są osobne sklepy orientalne. Możemy również zamawiać produkty w internecie.

Uwagi na koniec

Produkt bezglutenowy to niekoniecznie produkty zdrowy. Chleb bezglutenowy jest łatwo dostępny w marketach, ma jednak długi skład oraz długą datę ważności i jedzony często może powodować dyskomfort w brzuchu. Podobne odczucia mam z waflami ryżowymi mimo prostego składu. Warto więc stawiać na dania i produkty naturalnie bezglutenowe, mało przetworzone zamiast na specjalne zamienniki. Nasze jelita zdecydowanie nam za to podziękują.

Chleb jest jednym z głównych źródeł węglowodanów w polskiej diecie. Jeśli przestajemy go jeść, to nasze ciało będzie chciało uzupełnić węglowodany w inny sposób. Możemy mieć wtedy skłonność do większego spożycia słodyczy, owoców, soków owocowych, napojów słodzonych które są źródłem węglowodanów prostych. Ich długotrwałe spożywanie w dużej ilości może prowadzić do cukrzycy. Warto więc być tego świadomym i spożywać głównie węglowodany złożone – ziemniaki, kasza, ryż.


Zobacz inne artykuły z kategorii: