Jeśli nigdy nie miałaś masażu, to nie wiadomo czego się spodziewać. Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Rodzajów masażu jest wiele – klasyczny (szwedzki), sportowy, biurowy, tajski, kobido, tantryczny, erotyczny i wiele, wiele innych. Ja tutaj opisuję masaż klasyczny tak jak ja bym go wykonywał gdy przychodzi do mnie po raz pierwszy osoba. Delikatny masaż pleców to dobry wstęp do masażu, więc na nim się skupię.
Na wstęp wywiad
Wywiad początkowy to ważna rzecz. Pytam czy miałaś już jakikolwiek masaż, jak Twoje ciało na niego reagowało?
Czy masz jakieś alergie, bo używam odrobinę oliwki. Oliwka zwiększa poślizg, przez co masaż staje się przyjemniejszy i nawilża skórę. Jej ilość jest jednak minimalna i czasem się ją pomija.
Czy skóra ma jakieś wypryski, alergie, rany lub świeże blizny? Nie chcemy roznosić wyprysków lub uczuleń na większe obszary skóry jeśli to bakteriowe/wirusowe/grzybiczne. Tak samo świeżym ranom dajemy czas na zagojenie się. Podobnie w przypadku operacji, nawet jeśli były małe/kosmetyczne.
Pytam o problemy z układem krążenia. Masaż pobudza krążenie, zwiększa miejscowo ciśnienie. Jeśli są jakieś problemy z sercem, nadciśnieniem, Twoje naczynia krwionośne lubią pękać, masz żylaki to masażu mieć nie powinnaś.
Masaż to naciskanie na ciało, jeśli więc Twoje kości lubią się łamać (osteoporoza) to masażu nie będzie. Również jeśli są jakieś poważniejsze problemy z kręgosłupem (przepukliny, kręgozmyk). W kręgosłupie idą nerwy które kontrolują niemal całe ciało. Jeśli kręgi się delikatnie przesuną, mogą naciskać na nerwy w kanale kręgosłupa lub je trwale uszkodzić co powoduje utratę czucia lub całkowitą bezwładność np. nóg. Jednym z objawów ucisku nerwów może być drętwienie lub mrowienie rąk lub nóg.
Następnie oglądnięcie osoby masowanej
Celem oglądania osoby masowanej jest moja ocena stany skóry, szczególnie w obszarze masowanym. Również patrzę na niepokojące rzeczy np. bardzo wygięte plecy.
Przy masażu pleców poproszę Ciebie żebyś zdjęła bluzkę, koszulkę i odwróciła się do mnie tyłem.
Leżenie na stole
Proszę Ciebie żebyś się położyła na brzuchu na stole do masażu. Głowa ułożona w zagłówku stołu, ręce wzdłuż ciała. Proszę też żeby rozpiąć stanik i lekko zsunąć spodnie, żebym miał dostęp do całych pleców. Stanik przykrywa część pleców, więc łatwiej go odpiąć na czas masażu niż przeskakiwać nad sznurkami w trakcie masażu. Spodnie zsuwa się 3-4 cm w dół żebym miał dostęp do całej długości pleców czyli od kości biodrowej i krzyżowej w górę. Jeśli nie czujesz się komfortowo, to należy o tym powiedzieć i będę robił masaż bez tego.
Masaż właściwy
Jak jesteś już ułożona na stole to nakładam oliwkę na moje ręce i rozprowadzam delikatnie po twoich plecach. Następnie następuje głaskanie całych pleców i rozcieranie całych pleców.
Głaskanie to po prostu przeciąganie dłońmi po powierzchni pleców.
Rozcieranie to wykonywanie kółek w miejscu gdy dłonie są przyłożone do skóry.
Masaż klasyczny ma wiele więcej technik, które są mocniejsze np. ugniatanie, przełamywanie, oklepywanie, natomiast nie wykonuję ich na pierwszy raz. Również sposób i miejsce robienia tych technik ma duży wpływ na ich efekt. Głaskanie i rozcieranie (ogólne) są dobrymi, delikatnymi technikami na przyzwyczajenie się do masażu.
Zakończenie masażu
Po skończeniu wycieram oliwkę z pleców jeśli trzeba, proszę o zapięcie stanika. Następnie proszę żebyś usiadła na stole a po chwili zeszła i się ubrała. W trakcie wstawania będę blisko bo często w głowie się kręci i jest ryzyko że upadniesz.
Następnie myję ręce, dezynfekuję stół itp.
Po masażu
Jakich efektów można się spodziewać po masażu? Przede wszystkim ogólnego rozluźnienia ciała, wyższej temperatury ciała. Często chce się siku.
Masowany obszar należy też chronić przed zimnem i wiatrem, bo jeśli przewieje rozluźnione mięśnie to mogą się mocno napiąć i powodować ból np. szyi.
Jeśli Twoje mięśnie pleców były mocno spięte przez długi czas i w trakcie masażu się rozluźniły, to spodziewaj się zakwasów jak po wysiłku przez kilka dni. Jest to efekt tymczasowy i przy kolejnych masażach robionych regularnie nie powinien się pojawiać.
Dodatkowe pytania
Czy masaż boli?
Generalną zasadą jest, że masaż nie boli. W zależności od masażysty i wybranej techniki masaż może trochę boleć, ale jest to zdecydowanie wyjątek a nie reguła. Są oczywiście tacy (zarówno klienci jak i masażyści), że jak nie boli to nie działa. Ja się do nich zdecydowanie nie zaliczam.
Czy muszę się rozbierać?
Nie musisz. Masaż w ograniczonym zakresie da się robić nawet przez ubranie, choć jego efektywność i komfort wykonania są dyskusyjne. Należy powiedzieć swojemu masażyście co jest dla Ciebie komfortowe, a co nie. Nie chcesz odpinać stanika? Ok, będę go obchodził. Nie chcesz zsunąć spodni? Ok, dolna część pleców nie zostanie wymasowana. Zawsze jest to kwestia komunikacji między Tobą a masażystą oraz Twojego komfortu.
Czy po masażu będę mieć siniaki?
Nie. Po masażu nie powinno być żadnych siniaków. Mogą wystąpić w przypadku niektórych mocnych technik, jednak generalnie nie powinno ich być.
Mam chorobę XYZ. Czy mogę mieć masaż?
Przede wszystkim skonsultuj ze swoim lekarzem czy możesz mieć masaż. Masażysta ma się znać na masażu, nie koniecznie na chorobach i ich wpływie na Ciebie. Jak masz wątpliwości, napisz lub zadzwoń i zapytaj.