Zarządzanie energią

W życiu chcemy robić dużo rzeczy, spotykać się z wieloma osobami, być w wielu miejscach. Często ogranicza nas czas. Należy jednak pamiętać, że oprócz czasu naszym ograniczeniem jest też nasza energia. Jak nie mamy siły, to nawet najlepsze, wyczekiwane spotkanie ze znajomymi może nie być tak przyjemne jak byśmy tego chcieli. Dodatkowo zarządzanie energią pozwala nam zrobić więcej. Poniżej kilka wskazówek jak się do tego zabrać.

Ograniczenie aktywności

W ciągu dnia robimy bardzo dużo aktywności. Umycie się, ubranie, zakupy, gotowanie, sprzątanie, praca, maile, telefony, social media, czytanie książek, oglądanie filmów, spotykanie się ze znajomymi. Wszystkie one są ważne, wszystkie chcemy wykonywać jednak nie mamy na nie wszystkie siły. To co możemy zrobić, to podzielić je na:

  • te które musimy zrobić,
  • te które możemy/chcemy zrobić,
  • te które nie musimy zrobić

Jeśli coś faktycznie musimy, to należy to zrobić. Jednak duża część zadań przy dokładniejszym przyjrzeniu się jest opcjonalna, możemy je wykonać w inny dzień lub wręcz nie musimy ich robić w ogóle.

Przykład

Wstaję w sobotę rano i strasznie boli mnie głowa. Muszę iść do toalety, umyć zęby, szybki prysznic, ubrać się, zrobić naleśniki na śniadanie. Ile z tych zadań faktycznie muszę? Jedno – iść do toalety żeby się załatwić. Na resztę nie mam siły. A na śniadanie, zamiast robić naleśniki, mogę zrobić kanapki z szynką i pomidorem. Też pycha, swoją rolę spełnią a wymagają mniej wysiłku.

Dystrybucja aktywności

Zamiast planować wszystko na jeden dzień lub jedno popołudnie, lepiej rozdzielić te aktywności na kilka dni. Dzięki temu nie będziemy skrajnie zmęczeni na koniec dnia i mamy czas na regenerację.

Przykład

Dużo na raz

We wtorek po pracy przychodzi Ania na kawę. Potem wychodzę na wystawę, a wieczorem idziemy z Tomkiem do teatru.

Mniej na raz

Z Anią umówiłam się na środę. We wtorek idziemy z Tomkiem do teatru (bo bilety już mamy kupione). Wystawa jest dostępna przez cały tydzień, więc mogę pójść w środę (jak będę miała siłę po kawie z Anią) albo w czwartek.

Dopasowywanie aktywności

Czasem mamy więcej energii, a czasem mniej. Nasze aktywności powinniśmy więc dopasować do tej prostej obserwacji.

Przykład

Wstaję rano pełna energii. Robię więc duże zakupy i sprzątam mieszkanie. Wieczorem jestem zmęczona, więc zamiast wychodzić ze znajomymi na miasto umawiam się z koleżanką na herbatę w domu.

Przykład

Po południu czuję trochę zmęczenia. Chciałem poukładać rzeczy w szafie, ale to będzie za dużo. Przejrzę więc jedno pudełko z szafy.

Zmiany energii w ciągu dnia

W ciągu dnia ilość naszej energii się zmienia. Jeśli się dobrze wyspaliśmy, to rano mamy więcej siły, a popołudniu mniej. Warto więc bardziej wymagające aktywności zrobić rano, a nie wieczorem.

Przykład

Wstaję rano pełen energii więc odkurzę całe mieszkanie zamiast oglądać filmy. Oglądać mogę też wieczorem.

Przykład

Wieczorem po całym dniu jestem zmęczona więc poczytam sobie książkę zamiast zmywać naczynia. Naczynia mogę pozmywać rano gdy mam więcej energii.

W ciągu dnia mamy przeważnie 2 okresy wysokiej energii – jeden rano około godzinę po wstaniu, drugi późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem.

W ciągu tygodnia też można zauważyć dni w których mamy więcej siły i te w których jesteśmy zmęczeni. Często w poniedziałek po weekendzie jesteśmy bardziej wypoczęci niż w czwartek gdy już kilka dni pracujemy.

Przerwy i odpoczynek

Zaplanuj sobie przerwy między zajęciami oraz czas na odpoczynek. Przerwy między zajęciami to np. 15 minut, gdy nic nie robisz lub robisz mało wymagające rzeczy np. oglądanie filmów na yt. Odpoczynek to dłuższe kawałki czasu np. 1h lub więcej, gdzie odpoczywasz np. leżąc, robisz krótką drzemkę, czytasz książkę.

Aktywności energetyzujące

Niektóre aktywności pomimo tego że męczą sprawiają, że mamy więcej energii do robienia rzeczy w ciągu dnia. Aktywności takie są często powiązane z naszym hobby.

Przykład

Asia jest designerem wnętrz, a hobbystycznie maluje obrazy. Po całym dniu spotkań z klientami i telefonów nie ma siły na nic więcej. Ale zdarza się jej uruchomić program do rysowania na tablecie graficznym i wylewać swoje emocje za pomocą rysunku. Zawsze po takiej sesji czuje się odświeżona i chętniej robi codzienne obowiązki.

Przykład

Piotrek w pracy cały dzień siedzi przy komputerze. Gdy wraca do domu jego oczy mają dość, plecy go bolą i jedyne na co ma ochotę to otworzyć chipsy i pooglądać filmy na netflixie. Czasem jednak znajomi wyciągają go na siłownię. Zawsze robi tylko najlżejsze ćwiczenia i bierze małe ciężary. Mimo tego, zawsze jak wraca to się czuje dobrze i ma więcej energii do życia.

Słowo na koniec

Zarządzanie energią pozwala nam robić więcej rzeczy oraz bardziej cieszyć się tym, co faktycznie sprawia nam przyjemność. Jest to doskonały dodatek do zarządzania czasem i zdecydowanie warto taką praktykę wprowadzić do planowania swoich dni.


Zobacz inne artykuły z kategorii: